Maślany placek z owocami lata i kruszonką

06

Składniki:

2 i ¼ szklanki mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
200g masła
¾ szklanki cukru
1 opakowanie (16g) cukru wanilinowego
4 jajka
1 mały kubeczek (180g) jogurtu naturalnego
ok. 600-700g drobnych owoców letnich (u mnie: rabarbar, agrest, wiśnie, jeżyny, borówki oraz porzeczki w trzech kolorach)
odrobina masła do wysmarowania formy
odrobina bułki tartej do wysypania formy

kruszonka:
50g masła
50g cukru
100g mąki

02 kopia

Przepis

PRZYGOTOWUJEMY SIĘ
Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni. Dużą, prostokątną formę (około 22 x 30cm) smarujemy dokładnie masłem i wysypujemy bułką tartą.
Owoce oczyszczamy i osuszamy. Jeśli mamy zamiar użyć rabarbaru, obieramy łodygi i kroimy je na małe cząstki. Wszelkie owoce zawierające pestki, jak wiśnie, drylujemy. Porzeczki z kolei obskubujemy z gałązek. Drobne owoce leśne, jak maliny, jeżyny i borówki pozostawiamy bez oczyszczania, aby nie wchłonęły zbyt dużo wody.

01 kopia

ROBIMY CIASTO
Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia, a następnie przesiewamy.
Miękkie masło ucieramy z cukrem i cukrem wanilinowym na jasną, puszystą masę. Następnie dodajemy po jednym jajku i rozmiksowujemy dokładnie. Jajka powinny mieć temperaturę pokojową, gdyż wtedy będziemy mieć pewność, że masa nam się nie zwarzy. Teraz do masy maślanej dodajemy na zmianę, w trzech partiach mąkę wymieszaną z proszkiem oraz jogurt, za każdym razem łącząc dokładnie składniki tak, aby powstało gęste, jednolite i gładkie ciasto.
Tak przygotowane ciasto przekładamy do przygotowanej formy, rozprowadzamy równomiernie na całej powierzchni i wyrównujemy wierzch. Zostało nam już tylko rozsypać na jego powierzchni owoce.

03

ROBIMY KRUSZONKĘ
Miękkie masło zagniatamy przez chwilę z cukrem i mąką do połączenia wszystkich składników, a następnie rozcieramy w dłoniach na kawałeczki. Tak powstałą kruszonką posypujemy owoce.

04

PIECZEMY PLACEK
Formę z ciastem wkładamy do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika na 50-60 minut. Czas pieczenia uzależniony jest od ilości, rodzaju i dojrzałości owoców, których użyliśmy. Najlepiej będzie, jeśli po 45 minutach przeprowadzimy „test suchego patyczka” – patyczek wbity w sam środek ciasta powinien być suchy i czysty.
Upieczone ciasto zostawiamy na co najmniej godzinę do wystygnięcia w formie. Cudownie smakuje podawane na ciepło z gałką lodów waniliowych.

05


Dodaj komentarz