Keks warzywny z żółtym serem i pieczarkami

03 kopia

Składniki:

4 jajka
100ml oliwy z oliwek
220g mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka soli
¾ łyżeczki przyprawy do pizzy
½ czerwonej papryki
½ żółtej papryki
½ czerwonej cebuli
½ białej cebuli
100g pieczarek
100g żółtego sera (edamski lub gouda)
2 suszone pomidory z zalewy
2 łyżki masła

dodatkowo:
odrobina masła do wysmarowania formy
odrobina bułki tartej do oprószenia formy

Przepis

PRZYGOTOWUJEMY SKŁADNIKI
Pieczarki kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na łyżce masła, po czym wrzucamy do miski. Cebule siekamy, również podsmażamy na kolejnej łyżce masła, a gdy stanie się miękka, dorzucamy do pieczarek. Papryki kroimy w niewielką kostkę i podsmażamy na tej samej patelni, na pozostałym po cebuli tłuszczu. Gdy tylko zmięknie, wrzucamy ją do miski i odstawiamy warzywa do całkowitego ostudzenia. W międzyczasie siekamy odsączone z zalewy suszone pomidory, ser natomiast kroimy w drobną kostkę.

ROBIMY CIASTO
Piekarnik nagrzewamy do 190 stopni. Formę keksową o długości 30cm smarujemy dokładnie masłem i oprószamy bułką tartą.
Mąkę, proszek do pieczenia, sól oraz przyprawę do pizzy wsypujemy do miski i dokładnie mieszamy.
Jajka ubijamy przez kilka minut na jasną, puszystą masę. Następnie cienką stróżką dolewamy oliwę i rozmiksowujemy dokładnie. Teraz, w dwóch – trzech partiach, dosypujemy mieszankę mączną i delikatnie, niespiesznie miksujemy całość na gładką masę. Gdy ciasto stanie się jednolite, odkładamy mikser i chwytamy w dłoń drewnianą łychę lub silikonową szpatułę. Dodajemy do ciasta wystudzone warzywa, grzyby, ser i pomidory, a następnie mieszamy starannie i delikatnie tak, by dokładnie rozprowadzić wszystkie składniki w masie.
Gotowe, gęste i kleiste ciasto, przekładamy do przygotowanej uprzednio formy i rozprowadzamy równomiernie na całej powierzchni.

PICHCIMY KEKS
Formę wstawiamy do nagrzanego do 190 stopni piekarnika na około 40-45 minut. Po 40 minutach możemy przeprowadzić test „suchego patyczka” (patyczek wbity w ciasto powinien pozostać suchy, nie może być na nim choćby kawałeczka mokrego, surowego ciasta).
Po wyciągnięciu z piekarnika pozwalamy naszemu wypiekowi odpocząć. Dopiero po około godzinie wyciągamy keks z formy, kroimy w grube plastry i pałaszujemy… bo najlepszy jest zaraz po przygotowaniu.


Dodaj komentarz